Bedste samlet
Bedste racercykel 2026
Cube Attain C:62 SLT (2027) er vores bedste samlede valg.
Til dig, der vil have elektroniske gear, kulfiberhjul og brede dæk under 25.000 kroner.
- Shimano Ultegra Di2, kulfiberhjul og 32 mm tubeless-dæk for 24.999 kr.
- Højeste point for ramme og hjul, dæk og bremser
- Vejer 7,8 kg ifølge Cykelexperten
9,1af 10 samlet
Bedst i analysen
24.999 kr.
Se dagens priserBemærk. Cykelexperten oplyser en største ryttervægt på 100 kg. 5.000 kr. dyrere end Bedste køb, der kun mister et point på geargruppen.

Passer den ikke til dig?
Resultatet
Om rækkefølgen De fem øverste ligger inden for 0,2 point: 9,1, 9,0, 9,0, 8,9 og 8,9. Cube Attain C:62 SLT (2027) står øverst, fordi den har fuldt hus for ramme og hjul, dæk og bremser, Ultegra Di2 og en pris, der giver 6 point. Cube Attain C:62 SLX (2027) er Bedste køb, 0,1 under, og 5.000 kr. billigere. Alle fem har kulfiberramme og kulfiberhjul og havde den laveste pris hos Cykelexperten. Karakteren bygger på udstyret, som producenten eller forhandleren oplyser det, og siger intet om geometri, vægt eller køreegenskaber.
Sådan er rækkefølgen regnet
Før afrunding får Cube Attain C:62 SLT (2027) 9,1. Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025) og Cube Attain C:62 SLX (2027) får begge 8,95, og lige karakterer afgøres af geargruppen, hvor Ultegra Di2 giver 9 og 105 Di2 8. Pladserne fire til seks deler 8,9: Cube Agree C:62 SLT (2026), Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) og Cube Attain C:62 SLT (2026). Attain-udgaven fra 2026 falder ud på geargruppen, og Cube Agree C:62 SLT (2026) står foran Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2), fordi den var 1.550 kr. billigere. Cube Attain C:62 SLT står to gange i gennemgangen, fordi 2026- og 2027-udgaven har forskelligt udstyr: 30 mm dæk mod 32 mm. Vi har regnet listen igen med fire andre regler. Tæller bremserne ikke, er det de samme fem. Vejer dæk mere end geargruppen, står Cube Attain C:62 SLT (2027) stadig øverst, men Cube Agree C:62 SLT (2026) og Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) falder ud for Cube Attain C:62 Race (2027) og Giant Defy Advanced 0. Tæller prisen ikke, og vejer geargruppen i stedet 45 %, står Cube Agree C:62 SLT (2026) og Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) lige med 9,8. Begge har Dura-Ace, så Cube Agree C:62 SLT (2026) står først, fordi den er billigst. Cube Attain C:62 SLX (2027) falder ud, og pladserne tre til seks deler 9,6: Cube Attain C:62 SLT (2027), Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025), Liv Avail Advanced Pro 0 og Cannondale Synapse Carbon 2 (2025) har samme udstyr og samme geargruppe, så prisen afgør rækkefølgen, og Cannondale Synapse Carbon 2 (2025) falder ud. Tæller ramme og hjul ikke, deler Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) og Cube Attain C:62 SLT (2027) førstepladsen med 8,3, og Scott står først på geargruppen. Ingen cykel uden lager ville have nået de fem; de bedste, Cube Agree C:62 Race (2026) og Cube Agree C:62 Pro (2026), ville begge have fået 8,8.
Hvorfor Cube Attain C:62 SLT (2027) ligger øverst

Attain C:62 SLT (2027)
Vurdering. Cube Attain C:62 SLT (2027) står øverst med 9,1. Den får fuldt hus i tre af de fem kriterier: ramme og hjul (kulfiberramme og kulfiberhjul klar til tubeless), dæk (32 mm) og bremser (hydrauliske skivebremser). Ultegra Di2 giver 9 point, og prisen, 24.999 kr. hos Cykelexperten, giver 6. Kan du nøjes med 105 Di2, så vælg Cube Attain C:62 SLX (2027). Vejer du over 100 kg, giver Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) med 120 kg i alt mere margin.
- Ramme og hjul10,0
- Dæk10,0
Se alle 5 delkarakterer →
- Ramme og hjul10,0
- Dæk10,0
- Pris6,0
- Geargruppe9,0
- Bremser10,0
Attain er Cubes endurance-serie, cykler med en mere opret siddestilling til lange ture, og C:62 er navnet på rammens kulfiber. Cykelexperten kalder SLT-udgaven en endurance-racer i topudstyr og skriver, at stellet har fleksible bagstivere (rørene fra sadelpinden ned til baghjulet), der dæmper stød fra ujævn asfalt. Gearene er Shimano Ultegra Di2 med 2 × 12 gear og elektronisk skift, og kassetten går fra 11 til 34 tænder, så der er et let gear til bakker.
Hjulene er Newmen Advanced A.50 af kulfiber med en profil på 50 mm og 21 eger, og både fælge og dæk er klar til tubeless. Dækkene er Continental Grand Prix 5000 S-TR på 32 mm. Fra 32 mm giver reglerne fuldt point for dæk. BikeRadar skriver om en anden endurance-cykel, at dæk på 32 mm hjælper på dårlig asfalt, og Cycling Weekly skriver, at bredere dæk kan være lige så hurtige.
Cykelexperten oplyser vægten til 7,8 kg, en største ryttervægt på 100 kg og en samlet vægt med rytter på højst 115 kg. Til sammenligning tillader Canyon 120 kg i alt på Endurace CF 7. Vejer du tæt på grænsen med taske og vandflasker, så spørg forhandleren, før du køber.
Cubes danske producentside gav fejl 404. Udstyret er derfor læst på Cykelexpertens side, der bruger Cubes egne komponentnavne. 2026-udgaven af samme cykel står som nr. 6 med 30 mm dæk og kostede 24.799 kroner. Cykelexperten skrev »På online lager« for 2027-udgaven og giver selv seks års garanti på cykler.
Se specifikationer
- Geargruppe
- Ultegra, Ultegra Di2 eller SRAM Force 9
- 9,0
- Ramme og hjul
- Ramme af kulfiber 8 ·Hjul af kulfiber +1 ·Hjul eller dæk klar til tubeless +1
- 10,0
- Dæk
- 32 mm eller bredere 10
- 10,0
- Bremser
- Hydrauliske skivebremser 10
- 10,0
- Pris
- 24.999 kr. 6
- 6,0
Stadig i tvivl?
Alle 5 ved siden af hinanden
Samme felter for alle, så forskellene kan ses frem for huskes. Karakteren er de fem delkarakterer ganget med vægtene, og »stærkest på« er det kriterium, hvor produktet står højest i feltet, eller ellers dets egen højeste delkarakter.
- fra 9,1 til 8,9 (forskel 0,2)
- Pris (forskel 3 point)
1.Bedst i analysen9,1Attain C:62 SLT (2027)- Bedst til
- dig, der vil have elektroniske gear, kulfiberhjul og brede dæk under 25.000 kroner
- Stærkest på
- Ramme og hjul 10,0 · delt højest i feltet
- Kompromis
- Cykelexperten oplyser en største ryttervægt på 100 kg
24.999 kr.
2.9,0Infinito Ultegra Di2 (2025)- Bedst til
- dig, der vil have en italiensk endurance-cykel med Ultegra Di2 til nedsat pris
- Stærkest på
- Ramme og hjul 10,0 · delt højest i feltet
- Kompromis
- 3.560 kr. dyrere end Cube Attain C:62 SLT (2027) med samme gruppe
28.559 kr.
3.Bedste køb9,0Attain C:62 SLX (2027)- Bedst til
- dig, der vil have elektroniske gear og kulfiberhjul for under 20.000 kroner
- Stærkest på
- Ramme og hjul 10,0 · delt højest i feltet
- Kompromis
- Vejer 8,5 kg ifølge Cykelexperten, 0,7 kg mere end SLT
19.999 kr.
4.8,9Agree C:62 SLT (2026)- Bedst til
- dig, der vil have Dura-Ace Di2, wattmåler og aerohjul inden for loftet
- Stærkest på
- Geargruppe 10,0 · delt højest i feltet
- Kompromis
- 34.849 kr. giver kun 4 prispoint
34.849 kr.
5.8,9Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2)- Bedst til
- dig, der vil have Dura-Ace Di2 og brede dæk på en let endurance-ramme
- Stærkest på
- Geargruppe 10,0 · delt højest i feltet
- Kompromis
- Dyrest af de fem, 36.399 kr. hos Cykelexperten
36.399 kr.
Herfra står der købslinks. Cube Attain C:62 SLT (2027) går direkte til Cykelexperten, og dér får vi ingen provision. Cykelexperten havde Attain C:62 SLT (2027) på lager til den laveste pris, vi fandt. Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025) går direkte til Cykelexperten, og dér får vi ingen provision. Cykelexperten havde Infinito Ultegra Di2 (2025) på lager til den laveste pris, vi fandt. Cube Attain C:62 SLX (2027) går direkte til Cykelexperten, og dér får vi ingen provision. Cykelexperten havde Attain C:62 SLX (2027) på lager til den laveste pris, vi fandt. Cube Agree C:62 SLT (2026) går direkte til Cykelexperten, og dér får vi ingen provision. Cykelexperten havde Agree C:62 SLT (2026) på lager til den laveste pris, vi fandt. Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) går direkte til Cykelexperten, og dér får vi ingen provision. Cykelexperten havde Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) på lager til den laveste pris, vi fandt. Kommercielle relationer afgør ikke rækkefølgen — den følger af reglerne. Vilkårene.
Stil to op mod hinanden — eller prøv dine egne vægte, og se, hvad der rykker i rækkefølgen.
De øvrige 4 modeller

Infinito Ultegra Di2 (2025)
Vurdering. Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025) får 9,0 med samme udstyrspoint som nr. 1, men prisen, 28.559 kr. hos Cykelexperten, giver et point mindre. Den deler karakter med Cube Attain C:62 SLX (2027), også før afrunding, og står foran, fordi Ultegra Di2 er et trin over 105 Di2. Prisen er nedsat fra 40.799 kr.; til den pris lå den over vores loft. Vil du have det samme udstyr for mindre, så vælg Cube Attain C:62 SLT (2027).
- Ultegra Di2 og 32 mm tubeless-dæk fra Pirelli
- Nedsat fra 40.799 kr. til 28.559 kr. hos Cykelexperten
- Fuldt hus for ramme og hjul, dæk og bremser; tubeless-pointet kommer fra dækket
- 3.560 kr. dyrere end Cube Attain C:62 SLT (2027) med samme gruppe
- Rammen har ifølge Cykelexperten kun plads til dæk på 32 mm, samme bredde som dækkene på cyklen
- Til førprisen lå den over loftet på 40.000 kroner og var ikke med
- Forhandleren oplyser ingen vægt
Bedst til dig, der vil have en italiensk endurance-cykel med Ultegra Di2 til nedsat pris.
Vil du prioritere pris, er Cube Attain C:62 SLX (2027) et bedre valg — 2 point foran på det kriterium.
Læs hele vurderingen
- Geargruppe9,0
- Ramme og hjul10,0
- Dæk10,0
- Bremser10,0
- Pris5,0
- Geargruppe
- Ultegra, Ultegra Di2 eller SRAM Force 9
- 9,0
- Ramme og hjul
- Ramme af kulfiber 8 ·Hjul af kulfiber +1 ·Hjul eller dæk klar til tubeless +1
- 10,0
- Dæk
- 32 mm eller bredere 10
- 10,0
- Bremser
- Hydrauliske skivebremser 10
- 10,0
- Pris
- 28.559 kr. 5
- 5,0
Cykelexperten skriver, at Infinito er designet til lange distancer, og at rammen kombinerer stivhed med dæmpning af vibrationer. Gearene er Ultegra Di2 med 12 gear bagpå og en kassette fra 11 til 34 tænder. Bremserne er Shimanos hydrauliske skivebremser, og dækkene er Pirelli Cinturato Velo TLR på 32 mm, som kan køres tubeless. Tubeless-pointet kommer fra dækket; Cykelexperten skriver ikke, om fælgene er klar til tubeless.
Hjulene er Velomann Palladium med en profil på 33 mm, og Cykelexperten angiver hjultypen som kulfiber. Rammen kan ifølge forhandleren rumme dæk op til 32 mm, så der er ikke plads til at gå bredere senere. Prisen var 28.559 kr. med teksten »På online lager«, nedsat fra 40.799 kroner.
Udstyret er læst på Cykelexpertens side. Den angiver årgang 2025, mens produkttitlen siger 2024. Forhandleren skriver, at cyklen har integrerede kabler og Velomann-hjul med Pirelli-dæk.

Attain C:62 SLX (2027)
Vurdering. Cube Attain C:62 SLX (2027) er Bedste køb med 9,0, 0,1 under nr. 1, og var den billigste af de fem til 19.999 kroner. Den har samme kulfiberramme, dæk og bremser som SLT, men 105 Di2 i stedet for Ultegra Di2 og lidt lavere hjul. Prisen ligger lige under grænsen på 20.000 kroner for 7 prispoint. Vil du have Ultegra Di2 og højere hjul, så læg 5.000 kroner oveni og tag SLT.
- Bedste køb: 19.999 kr. hos Cykelexperten, billigst af de fem
- Elektronisk Shimano 105 Di2 og kulfiberhjul klar til tubeless
- Samme ramme og 32 mm dæk som nr. 1
- Vejer 8,5 kg ifølge Cykelexperten, 0,7 kg mere end SLT
- 105 Di2 giver 8 point mod 9 for Ultegra Di2
- Rytteren må højst veje 100 kg ifølge forhandleren
- Ingen anden forhandler havde den på lager, så vidt vi fandt
Læs hele vurderingen
- Geargruppe8,0
- Ramme og hjul10,0
- Dæk10,0
- Bremser10,0
- Pris7,0
- Geargruppe
- 105 Di2 eller SRAM Rival AXS 8
- 8,0
- Ramme og hjul
- Ramme af kulfiber 8 ·Hjul af kulfiber +1 ·Hjul eller dæk klar til tubeless +1
- 10,0
- Dæk
- 32 mm eller bredere 10
- 10,0
- Bremser
- Hydrauliske skivebremser 10
- 10,0
- Pris
- 19.999 kr. 7
- 7,0
SLX er trinnet under SLT i Cubes Attain C:62-serie. Cykelexperten skriver, at den tilføjer elektronisk skift, og at Shimano 105 Di2 skifter trådløst gennem 12 gear bagpå. Kassetten er Shimano 105 med 11 til 34 tænder, og kranken har 50 og 34 tænder, det samme som på SLT.
Hjulene er Newmen Advanced C.38 af kulfiber med 24 eger, klar til tubeless, og dækkene Continental Grand Prix TR på 32 mm. Cykelexperten oplyser vægten til 8,5 kg og en største ryttervægt på 100 kg. 2026-udgaven, Cube Attain C:62 SLX (2026), var ikke på lager og ville have fået 8,4, fordi den har 30 mm dæk og ingen kulfiberhjul i kilden, og prisen, 20.499 kr., giver et prispoint mindre.
I pointene giver den kun afkald på én ting: gearene. Ramme, dæk og bremser giver samme point som på SLT; 105 Di2 koster 0,3, og den lavere pris giver 0,15 tilbage. Cykelexperten skrev »På online lager« og samlet levering på tre til seks hverdage.

Agree C:62 SLT (2026)
Vurdering. Cube Agree C:62 SLT (2026) får 8,9 og har det fineste udstyr af de fem: Dura-Ace Di2, aerohjul af kulfiber og en wattmåler. Den taber på prisen, 34.849 kr. hos Cykelexperten, og på dæk på 30 mm. Den deler karakter med Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) og står foran, fordi den var billigere. Talte prisen ikke, stod den lige med Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2), og da begge har Dura-Ace, stod den stadig først, fordi den var billigst. Vil du have mest udstyr for pengene, så vælg Cube Attain C:62 SLT (2027).
- Shimano Dura-Ace Di2, det højeste trin, 10 point
- Wattmåler i den ene side af kranken, en 4iiii Precision 3+, ifølge Cykelexperten
- Vejer omkring 7,6 kg ifølge Cykelexperten
- 34.849 kr. giver kun 4 prispoint
- 30 mm dæk, et point under de fire andre
- Nedsat fra 40.999 kr., der ligger over loftet på 40.000 kroner
- Kassetten er Ultegra, ikke Dura-Ace
Bedst til dig, der vil have Dura-Ace Di2, wattmåler og aerohjul inden for loftet.
Vil du prioritere pris, er Cube Attain C:62 SLX (2027) et bedre valg — 3 point foran på det kriterium.
Læs hele vurderingen
- Geargruppe10,0
- Ramme og hjul10,0
- Dæk9,0
- Bremser10,0
- Pris4,0
- Geargruppe
- Dura-Ace eller SRAM Red 10
- 10,0
- Ramme og hjul
- Ramme af kulfiber 8 ·Hjul af kulfiber +1 ·Hjul eller dæk klar til tubeless +1
- 10,0
- Dæk
- 30 til 31 mm 9
- 9,0
- Bremser
- Hydrauliske skivebremser 10
- 10,0
- Pris
- 34.849 kr. 4
- 4,0
Agree er Cubes serie mellem endurance og ren race, og Cykelexperten kalder SLT-udgaven en aero-endurance racer. Gearene er Shimano Dura-Ace Di2 med 2 × 12 gear, men kassetten er Ultegra med 11 til 34 tænder. Kranken har en wattmåler fra 4iiii på den ene side, som måler, hvor mange watt du træder med.
Hjulene er Newmen Streem A.49/A.54 af kulfiber, klar til tubeless, med Continental GP 5000 S-TR på 30 mm. Cykelexperten oplyser vægten til omkring 7,6 kg. Prisen var nedsat fra 40.999 kroner til 34.849 kroner.
En wattmåler giver ingen point i reglerne, men den er en dyr del at købe bagefter. Den er den eneste af de fem med 30 mm dæk.

Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2)
Vurdering. Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) får 8,9 med Dura-Ace Di2, 32 mm dæk og hjul af kulfiber. Den mister et point på hjulene, fordi Cykelexperten ikke skriver, at de er klar til tubeless, og står efter Cube Agree C:62 SLT (2026), fordi den kostede 1.550 kr. mere, 36.399 kr. hos Cykelexperten. Talte ramme og hjul ikke, delte den førstepladsen med Cube Attain C:62 SLT (2027) og stod først på geargruppen. Vejer du over 100 kg, er den et bedre valg end Cube Attain C:62 SLT (2027) og Cube Attain C:62 SLX (2027), der har en grænse på 100 kg for rytteren.
- Shimano Dura-Ace Di2 og 32 mm dæk fra Schwalbe
- Hjul af kulfiber, Fulcrum Wind 42
- Tillader 120 kg i alt med rytter og bagage ifølge Cykelexperten
- Vejer 7,5 kg ifølge Cykelexperten, lettest af de fire af de fem, der har en oplyst vægt
- Dyrest af de fem, 36.399 kr. hos Cykelexperten
- Kilden nævner ikke tubeless, så den mister et point på hjulene
- Scotts egen side kunne ikke læses, så udstyret er forhandlerens
Bedst til dig, der vil have Dura-Ace Di2 og brede dæk på en let endurance-ramme.
Vil du prioritere pris, er Cube Attain C:62 SLX (2027) et bedre valg — 3 point foran på det kriterium.
Læs hele vurderingen
- Geargruppe10,0
- Ramme og hjul9,0
- Dæk10,0
- Bremser10,0
- Pris4,0
- Geargruppe
- Dura-Ace eller SRAM Red 10
- 10,0
- Ramme og hjul
- Ramme af kulfiber 8 ·Hjul af kulfiber +1
- 9,0
- Dæk
- 32 mm eller bredere 10
- 10,0
- Bremser
- Hydrauliske skivebremser 10
- 10,0
- Pris
- 36.399 kr. 4
- 4,0
Cykelexperten skriver, at Addict 10 har en geometri, der er mindre rettet mod løb og mere mod udholdenhed. Rammen er Scotts Addict HMF af kulfiber med plads til skærme, og gearene er Dura-Ace Di2 med 2 × 12 gear og en Ultegra-kassette fra 11 til 34 tænder.
Hjulene er Fulcrum Wind 42 DB af kulfiber og dækkene Schwalbe One på 32 mm. Cykelexperten oplyser en tilladt vægt på 120 kg med cykel, rytter, udstyr og bagage. Scotts egen side gav fejl 403, så alt udstyret er forhandlerens tekst. Cykelexperten oplyser vægten til 7,5 kg og sælger den som outlet, nedsat fra 51.999 kr. til 36.399 kr., med teksten »På online lager«.
Scott Addict findes i flere udgaver i gennemgangen. Udgaven fra 2026 med Ultegra, Scott Addict 20, får 8,8 og er nr. 9. Den lette Addict RC, som testerne roser, er en anden ramme; vi fandt fem udgaver på lager, og den bedst placerede står som nr. 34.
Stil to op mod hinanden
I tvivl mellem to bestemte modeller? Sammenlign dem direkte, og se, hvor forskellen faktisk ligger.
Sammenlign to modeller
Cube Attain C:62 SLT (2027) står 0,1 højere samlet. Det afgøres af, hvor meget hvert felt vejer.
Cube Attain C:62 SLT (2027) fører på pris (1).


- Cube Attain C:62 SLT (2027)9,1Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025)9,0
- Cube Attain C:62 SLT (2027)9,0Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025)9,0
- Cube Attain C:62 SLT (2027)10,0Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025)10,0
- Cube Attain C:62 SLT (2027)10,0Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025)10,0
- Cube Attain C:62 SLT (2027)10,0Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025)10,0
- Cube Attain C:62 SLT (2027)6,0Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025)5,0
- Cube Attain C:62 SLT (2027)Kulfiber (C:62)Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025)Kulfiber (Infinito)
- Cube Attain C:62 SLT (2027)24.999 kr. hos CykelexpertenBianchi Infinito Ultegra Di2 (2025)28.559 kr. hos Cykelexperten
- Cube Attain C:62 SLT (2027)Newmen Advanced A.50, kulfiber, tubelessBianchi Infinito Ultegra Di2 (2025)Velomann Palladium, kulfiber
- Cube Attain C:62 SLT (2027)Continental GP 5000 S-TR, 32 mmBianchi Infinito Ultegra Di2 (2025)Pirelli Cinturato Velo TLR, 32 mm
- Cube Attain C:62 SLT (2027)Hydrauliske skivebremser, UltegraBianchi Infinito Ultegra Di2 (2025)Hydrauliske skivebremser, Shimano
- Cube Attain C:62 SLT (2027)7,8 kg ifølge forhandlerenBianchi Infinito Ultegra Di2 (2025)Ikke oplyst
Regnestykket bag forskellen
Karakteren er de fem delkarakterer ganget med deres vægt. Forskellen mellem de to produkter bygger sig felt for felt, og summen af de vægtede forskelle er præcis afstanden i karakter. Et positivt bidrag trækker mod Cube, et negativt mod Bianchi.
| Kriterium | Vægt | Cube / Bianchi | Vægtet bidrag |
|---|---|---|---|
| Geargruppe | 30% | 9,0 / 9,0 | ±0,00 |
| Ramme og hjul | 20% | 10,0 / 10,0 | ±0,00 |
| Dæk | 20% | 10,0 / 10,0 | ±0,00 |
| Bremser | 15% | 10,0 / 10,0 | ±0,00 |
| Pris | 15% | 6,0 / 5,0 | +0,15 |
| Karakter, fuldt tal | 9,10 / 8,95 | +0,15 |
I denne analyse (7 afsnit)
Købsguiden
Sådan vælger du racercykel
Hvad koster en racercykel
Lager og forhandlere
Geargruppen afgør mest, og elektronisk skift ligger over mekanisk
Ramme og hjul: kulfiber dominerer over 15.000 kroner
Dæk: 30 mm eller bredere giver mere komfort
Sådan læser du specifikationen
Bremser: hydrauliske skivebremser er standard
Lygter, reflekser, klokke og sikkerhedskrav
Størrelse og racercykler til kvinder
Garanti og reklamationsret
Endurance eller race: siddestillingen afgør det
Hvad uafhængige tests har fundet
Klar til at vælge?
Cube Attain C:62 SLT (2027) er stadig vores bedste samlede valg. Vejer prisen tungere end de sidste detaljer, er Cube Attain C:62 SLX (2027) vores bedre valg i stedet.
24.999 kr.
Bag analysen
Sådan valgte vi
- Udvalget
- 191 modeller gennemgået hos producent og forhandler, hver i ét udstyrsniveau og én generation til den laveste pris på lager. Alle, hvor oplysningerne rækker, er regnet efter samme regler, og de 5 højeste står her. Se hele listen og reglerne.
- Karakteren
- 5 kriterier, vægtet. Geargruppe vejer tungest med 30 procent, pris 15 procent. Prispointene er regnet ud fra prisen den dag, vi tjekkede — aktuelle priser slås op via prislinket ved hvert produkt. Hvad hvert kriterium dækker, og prøv dine egne vægte.
- Grundlaget
- Vi tester ikke selv. Vurderingen bygger på 23 dokumenterede kilder, og ved hver af dem står, hvad den ikke rækker til. Fotos: Cykelexperten.
- Pengene
- Prislinkene går direkte til forhandlerne, uden provision til os. Kommercielle relationer afgør ikke rækkefølgen — den følger af reglerne.
Hele markedet: 191 racercykler
Alle racercykler uden motor til voksne, vi fandt hos danske forhandlere og producenternes danske webshops, én række pr. model, udstyrsniveau og generation til den laveste pris på lager; udstyret er producentens, eller forhandlerens, hvor producentens side ikke kunne læses. Oplysningerne er hentet hos producenten og prisen hos en navngiven forhandler den 2. november 2026. Karakteren er regnet efter de samme regler for alle rækker, hvor de oplysninger, reglerne bruger, er oplyst. Hvert felt står med citat og link i datasættet bag tabellen.
- 109 af de 191 opfylder kravene og får en karakter.
- Priserne går fra 5.789 kr. til 39.999 kr., også for dem, der ikke var på lager; for dem, der opfylder kravene, fra 8.999 kr. til 39.999 kr.
- RR 9.88,6
Se de racercykler, vi fandt, men ikke kunne købe
Reglerne bag karakteren
Karaktererne er ikke sat i hånden. De er regnet af oplysningerne i markedsgennemgangen efter reglerne her. Vægte og point blev lagt fast den 2. november 2026, før gennemgangen var samlet, for en regel, der skrives efter, man har set resultatet, kan skrues, til den giver den vinder, man i forvejen ville have. Delkaraktererne går fra 0 til 10 og ganges med vægtene.
Geargruppen vejer mest, fordi den er det, der skiller cykler i samme prisleje mest, og det, alle oplyser. Ramme og hjul og dæk vejer det samme, fordi testerne lægger vægt på begge. Bremser og pris vejer mindst; de fleste cykler i prislejet har hydrauliske skivebremser, og prisen skal ikke kunne løfte en dårligt udstyret cykel over en godt udstyret.
Hvem der kan komme på listen
- Kan købes hos en navngiven dansk forhandler og er på lager den dag, vi tjekker.
- Er en racercykel uden motor til voksne, og prisen er højst 40.000 kr. hos forhandleren.
Listen er de 5 højeste karakterer blandt dem, der opfylder alle krav. Karakteren rundes til én decimal, halvt op, og ved samme karakter går geargruppe foran, derefter laveste pris.
Sådan er reglerne brugt
Reglerne siger ikke alt om, hvilken udgave der skal regnes med. Præciseringerne her blev skrevet sammen med reglerne, før gennemgangen var samlet og karaktererne regnet, bortset fra den sidste om tubeless, som kom bagefter og er markeret.
- 2. nov. 2026: Én række er én model i ét udstyrsniveau og én generation (fx »Canyon Endurace CF 7« 2026). Farver og størrelser er samme række; dameudgaver med eget modelnavn er hver sin række.
- 2. nov. 2026: Med er racercykler uden motor til voksne. Gravel-, cyclocross-, tidskørsels- og triatloncykler, elracercykler, stelsæt og juniorcykler er ikke med.
- 2. nov. 2026: Tal og udstyr kommer fra producentens produktside eller specifikationer; skriver producenten intet, tæller forhandlerens ordrette tekst. Er en side uenig med sig selv, gælder det laveste tal. Blandede grupper regnes efter bagskifteren.
- 2. nov. 2026: Står cyklen på lager i en butik, som forhandleren selv skriver, tæller den som på lager. »Bestillingsvare«, »Forudbestil«, »Udsolgt« og en leveringstid uden ordet lager er ikke på lager.
- 2. nov. 2026, skrevet efter et resultat: Tubeless-pointet hed i reglerne først »Hjul klar til tubeless«. Gennemgangen gav pointet, når kilden kaldte hjul eller dæk klar til tubeless, sådan som beskrivelsen af oplysningen sagde, da den blev lagt fast før gennemgangen. Ordlyden blev rettet til »Hjul eller dæk klar til tubeless«, efter at gennemgangen var samlet; pointgivningen er uændret. Det betyder noget for Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025), nr. 2, der får pointet fra dækket. Uden det fik den 8,8 og stod som nr. 7, uden for de fem.
Geargruppe
30 %- Dura-Ace eller SRAM Red10
- Ultegra, Ultegra Di2 eller SRAM Force9
- 105 Di2 eller SRAM Rival AXS8
- 105 mekanisk (11 eller 12 gear bagpå)7
- Tiagra eller SRAM Apex6
- Sora5
- Claris eller enklere4
Ramme og hjul
20 %- Ramme af kulfiber8
- Ramme af titanium8
- Ramme af aluminium6
- Ramme af stål6
- Hjul af kulfiber+1
- Hjul eller dæk klar til tubeless+1
Dæk
20 %- 32 mm eller bredere10
- 30 til 31 mm9
- 28 til 29 mm8
- 26 til 27 mm7
- 25 mm eller smallere6
- Dækbredden er ikke oplyst5
Bremser
15 %- Hydrauliske skivebremser10
- Mekaniske skivebremser7
- Fælgbremser5
- Bremsetypen er ikke oplyst4
Pris
15 %- Til og med 9.000 kr.10
- 9.001 kr. til 12.000 kr.9
- 12.001 kr. til 15.500 kr.8
- 15.501 kr. til 20.000 kr.7
- 20.001 kr. til 26.000 kr.6
- 26.001 kr. til 33.000 kr.5
- Over 33.000 kr.4
Hvis reglerne var anderledes
Hver linje regner hele gennemgangen igen med én regel lavet om. Tallet er, hvor mange rækker ændringen berører.
Reglerne, som de er
0 rækker berøres
De fem øverste: Cube Attain C:62 SLT (2027) (9,1), Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025) (9,0), Cube Attain C:62 SLX (2027) (9,0), Cube Agree C:62 SLT (2026) (8,9), Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) (8,9)
Prisen talte ikke, og geargruppe vejede 45 %
161 rækker berøres
De fem øverste: Cube Agree C:62 SLT (2026) (9,8), Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) (9,8), Cube Attain C:62 SLT (2027) (9,6), Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025) (9,6), Liv Avail Advanced Pro 0 (2025) (9,6)
Dæk vejede 30 % og geargruppe 20 %
132 rækker berøres
De fem øverste: Cube Attain C:62 SLT (2027) (9,2), Cube Attain C:62 SLX (2027) (9,2), Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025) (9,1), Cube Attain C:62 Race (2027) (9,1), Giant Defy Advanced 0 (2025) (9,0)
Ramme og hjul talte ikke
159 rækker berøres
De fem øverste: Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) (8,3), Cube Attain C:62 SLT (2027) (8,3), Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025) (8,2), Scott Contessa Addict SE (8,2), Scott Addict 20 (2026) (8,2)
Bremser talte ikke
176 rækker berøres
De fem øverste: Cube Attain C:62 SLT (2027) (8,5), Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025) (8,4), Cube Attain C:62 SLX (2027) (8,4), Cube Agree C:62 SLT (2026) (8,3), Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) (8,3)
Sådan uddeler vi segl
Vinderen får Bedst i analysen. Det billige valg får Bedste køb, hvis det ligger inden for 0,6 af vinderen.
Her gik det til Cube Attain C:62 SLX (2027), der ligger 0,1 fra vinderen.
Sådan får vinderen sin karakter
Cube Attain C:62 SLT (2027) får 9,1. Med samme udstyr og 105 Di2 i stedet for Ultegra Di2 mister Cube Attain C:62 SLX (2027) 0,3 på gearene og vinder 0,15 på prisen.
Karakteren er delkaraktererne ganget med vægtene og lagt sammen. Her er regnestykket for Cube Attain C:62 SLT (2027).
Se udregningen (6 trin)
- Geargruppe, Ultegra Di22,7
- Ramme og hjul, kulfiber med kulfiberhjul og tubeless2
- Dæk, 32 mm2
- Bremser, hydrauliske skivebremser1,5
- Pris, 24.999 kr.0,9
- Karakter9,1
Hvad kriterierne dækker
Hvert produkt får én delkarakter pr. kriterium, vægtet forskelligt. Her står, hvad hvert kriterium måler, hvad det bygger på, og hvor feltet skiller sig, så tallene giver mening og ikke bare står alene. Karakteren er de fem tal ganget med vægtene herunder.
- Geargruppe30%
Måler. Geargruppens niveau i Shimanos og SRAMs rækker, som producenten oplyser den.
Bygger på. 10 point for Dura-Ace eller SRAM Red og et point mindre for hvert trin ned til 4 for Claris. Elektronisk 105 Di2 giver et point mere end mekanisk 105. Shimano CUES står ikke på skalaen, så de cykler har ingen karakter. Vi vurderer ikke, hvordan gearene skifter.
- Ramme og hjul20%
Måler. Rammens materiale, om hjulene er af kulfiber, og om hjul eller dæk er klar til tubeless.
Bygger på. 8 point for en ramme af kulfiber eller titanium og 6 for aluminium eller stål, plus et point for kulfiberhjul og et for hjul eller dæk klar til tubeless. Står det ikke i kilden, at hjul eller dæk er klar til tubeless, gives intet point. Rammens vægt og stivhed indgår ikke.
- Dæk20%
Måler. Bredden på de dæk, cyklen leveres med, i millimeter.
Bygger på. 10 point for 32 mm eller bredere og et point mindre for hvert trin ned til 6 for 25 mm eller smallere; er bredden ikke oplyst, gives 5. Reglen bruger dækket på cyklen, fordi kun omkring halvdelen af producenterne oplyser, hvor brede dæk rammen har plads til.
- Bremser15%
Måler. Hvilken slags bremser cyklen har.
Bygger på. 10 point for hydrauliske skivebremser, 7 for mekaniske skivebremser og 5 for fælgbremser. Skriver producenten kun »skivebremser« uden at sige hvilke, gives 4, ligesom når bremsen slet ikke er nævnt.
- Pris15%
Måler. Hvad cyklen kostede den dag, vi tjekkede.
Bygger på. Laveste pris med moms og uden fragt hos en navngiven dansk forhandler med cyklen på lager. 10 point til og med 9.000 kr. og ned til 4 point over 33.000 kr.
Prøv dine egne vægte
Vægtene er vores eget valg. Er du uenig, så skru på dem: rækkefølgen regnes om med det samme, på de samme delkarakterer.
- 1Cube Attain C:62 SLT (2027)9,1
- 2Bianchi Infinito Ultegra Di2 (2025)9,0
- 3Cube Attain C:62 SLX (2027)9,0
- 4Cube Agree C:62 SLT (2026)8,9
- 5Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2)8,9
Det er vores vægte. Skru på dem, og se, hvad der flytter sig.
Hvor analysen kan tage fejl
Vi måler ikke selv. Karakteren er regnet af det udstyr, producenten eller forhandleren oplyser: geargruppe, ramme, hjul, dækbredde og bremser. Hvordan cyklen styrer, hvor stiv og let den er, og hvordan geometrien passer dig, siger karakteren intet om, og ingen af de fem er testet af de uafhængige testere, vi har fundet.
Kilderne er ikke lige gode. Cubes danske side gav fejl, og Scotts blokerede, så for de to mærker bygger alt på forhandlerens tekst. Udstyr, ingen kilde nævner, giver intet point, så en cykel med en tynd produktside kan stå for lavt. Det gælder fx tubeless på Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) og bremserne på Canyons cykler.
Lageret afgør meget. 77 af 191 cykler var ikke på lager efter reglen, som kun tæller lager, forhandleren skriver synligt. Talte skjulte felter i sidens kode og Canyons mærkat, ville flere Canyon-, Rose- og Bikester-cykler være regnet med, men ingen af dem ville have fået mindst 8,9, så listen ville være den samme.
Priserne er et øjebliksbillede fra 2. november 2026. De fem ligger inden for 0,2 point, og tre af dem er nedsat, så et udsalg kan bytte om på rækkefølgen. Cube Attain C:62 SLX (2027) kostede 1 kr. under grænsen på 20.000 kroner; over den ville prisen give et point mindre.
Shimano CUES står ikke på vores skala, så fem billige cykler på lager har ingen karakter. For Pinarello, Wilier og Colnago kunne vi ikke læse en dansk forhandlers side med pris og lager, Decathlon kunne ikke hentes, og ingen Trek kunne regnes som på lager.
Reglerne er vores valg. Talte prisen ikke, stod Cube Agree C:62 SLT (2026) og Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2) lige, og Cube Agree C:62 SLT (2026) stod først, fordi den var billigst; Liv Avail Advanced Pro 0 kom med, fordi den var billigere end Cannondale Synapse Carbon 2 (2025) med samme karakter. Vejede dæk mest, var Cube Attain C:62 Race (2027) og Giant Defy Advanced 0 med i stedet for Cube Agree C:62 SLT (2026) og Scott Addict 10 (2025, Dura-Ace Di2).
Efter valget
Efter købet
Ordliste
Fravalgt, og hvorfor
- Defy Advanced 0 (2025)
Giants endurance-cykel med 105 Di2, kulfiberhjul og 32 mm dæk får 8,8 for 25.599 kroner hos Cykelexperten og er nr. 13. Den har samme udstyrspoint som Bedste køb, men kostede mere. Vejer dæk mere end geargruppen, kommer den med på listen.
- Attain C:62 SLT (2026)
Samme model som vinderen, men året før. Den får 8,9, det samme som nr. 4 og 5, også før afrunding, og kostede 24.799 kr. hos Cykelexperten. Den leveres med 30 mm dæk mod 32 mm på 2027-udgaven og får derfor et point mindre for dæk. Lige karakterer afgøres af geargruppen, hvor den har Ultegra mod Dura-Ace på nr. 4 og 5, så den er nr. 6.
- Agree C:62 Race (2026)
Den bedste cykel, der ikke var på lager: 8,8 for 26.604 kr. hos Cykelexperten, men Cykelexperten skrev »Udsolgt«. Selv på lager ville den have stået under nr. 5.
- Endurace CF 7
Canyon sælger kun direkte, og siden viste ingen tekst om lager, kun mærkatet »Ny Lagerbeholdning« på kategorisiden. Den tæller derfor ikke som på lager. Canyon skriver kun »Skivebremser«, ikke om de er hydrauliske, så den ville have fået 7,6 for 17.999 kroner.
- Endurace CF SLX 8 Di2
Endurace CF SLX vandt endurance-kategorien hos BikeRadar i 2026. Hos Canyon Danmark stod den til 35.399 kr. uden en synlig lagertekst, og bremsetypen er ikke oplyst, så den ville have fået 7,7.
- Domane SL 5 Gen 5
Treks danske side viser ingen lagertekst, og vi fandt ingen dansk Trek-forhandler, der skrev, at cyklen var på lager. Specifikationsfanen med dæk og bremser kom ikke med i den gemte side, så den ville kun have fået 6,6 for 19.999 kroner. Ingen af de elleve Trek-modeller er rangeret.
- Allez (Shimano CUES, 2026)
På lager hos Cykelexperten til 11.990 kr., men den har Shimano CUES, en gruppe, der ikke står på vores skala fra Claris til Dura-Ace. Den har derfor ingen karakter, og det samme gælder fire andre cykler på lager med CUES.
- Avail Advanced Pro 0 (2025)
Den højest placerede dameudgave med 8,8 og samme udstyrspoint som vinderen, men den kostede 37.299 kr. hos Cykelexperten og får kun 4 point for pris. Den er nr. 11; talte prisen ikke, var den med på listen.
- Addict RC 20 (2025, Ultegra Di2)
Addict RC er den cykel, flest testere roser: nr. tre hos road.cc i den dyre Pro-udgave, og TOUR kalder Addict RC den letteste racercykel, bladet har kørt. Udgaven til 37.999 kr. hos Cykelexperten får 8,4 og er nr. 34, fordi den har 30 mm dæk, ingen oplyst tubeless og den laveste pris-karakter.
- Tarmac SL8 Expert AXS (SRAM Rival eTap AXS, 2025)
road.cc satte Tarmac SL8 Expert med Ultegra Di2 som nr. ti, men skrev, at dækvalget holder den tilbage. Udgaven på lager i Danmark har SRAM Rival AXS og de samme S-Works Turbo-dæk, og hos os får den 7,5 for 38.999 kr., mest fordi den leveres med 26 mm dæk og koster tæt på loftet.
- Senna
Den billigste racercykel i gennemgangen, 5.789 kr. hos Bikester, med Shimano Claris og mekaniske skivebremser. Bikester viste ingen synlig lagertekst, kun et skjult felt i sidens kode, så den tæller ikke som på lager. På lager ville den have fået 6,8.
Kilder, henvisninger og metode
Analysen af 191 racercykler bygger på kilderne her, og ved hver af dem står, hvad den ikke rækker til. Nogle poster er en type dokumentation frem for ét bestemt dokument, for eksempel producenternes egne datablade. Så står typen.
- Markedsgennemgangen af racercykler: datasæt med citat og link for hvert felt
- Bike of the Year 2026: the winners
- Best road bikes 2026
- 2026 Race Bike of the Year contenders
- road.cc Recommends: Road Bikes of the Year 2025/26
- Best road bikes 2026
- Best of test 2025
- So testet TOUR: der Rennrad-Test im Detail
- Bekendtgørelse om cyklers indretning og udstyr m.v.
- Færdselsloven
- Cykler: krav til køretøjer
- EN ISO 4210-2:2023
- Købeloven § 83
- Lov om reparation af varer
- Klagefrister
- Racercykel dæk og slanger
- Cykelstørrelse
- Garanti
- Garanti
- Contend AR 3 (2025)
- Endurace CF 7
- Scott Speedster 20
- Cube Attain C:62 SLT (2027)
Spørgsmål og svar
Relaterede analyser
Hele registeret| Analyse | ||
|---|---|---|
| Bedste flip-up-hjelm 2026 | Mobilitet | Airoh Specktre |
| Bedste helårsdæk 2026 | Mobilitet | Pirelli Cinturato All Season SF 3 |
| Bedste helårsdæk til elbil 2026 | Mobilitet | Hankook iON FlexClimate (IL01) |
| Bedste hybridcykel 2026 | Mobilitet | Kross Trans 4.0 (2025) |