Bedste samlet
Bedste NVR 2026
Dahua NVR4208-8P-4KS3 er vores bedste samlede valg.
Til dig, der vil have fuld strøm til otte kameraer, to diske og personsporing uden at betale for den dyreste.
- 130 W fordelt på otte porte, 16,3 W hver, så alle kan få fuld 802.3af-effekt på én gang
- To diskpladser til 20 TB hver, 40 TB i alt
- Skelner selv personer og køretøjer på fire kanaler og tager ONVIF-kameraer fra andre mærker (profil S, G og T)
8,4af 10 samlet
Bedst i analysen
2.253,35 kr.
Se dagens priserBemærk. Viser kun to 4K-kameraer på skærmen på én gang, færre end Dahua NVR5208-8P-EI2, VIGI og NVR4108-8P-EI. Mindre båndbredde end Dahua NVR5208-8P-EI2: 160 Mbit/s med personsporingen slået fra og 80 med den slået til.

Passer den ikke til dig?
Resultatet
Om rækkefølgen Dahua NVR4208-8P-4KS3 står øverst med 8,4, 0,1 foran Dahua NVR5208-8P-EI2 og TP-Link VIGI NVR2008H-8MP, der står helt lige, også før afrunding; ved lige karakter afgør PoE. BCS L-NVR0802-A-4KE-8P(2L) og Dahua NVR4108-8P-EI står også lige og deles på samme måde. De fem ligger inden for 0,2: 8,4, 8,3, 8,3, 8,2 og 8,2. Karakteren bygger på, hvad producenterne oplyser om PoE, lagring, optagelse og garanti, og på prisen. Vi har ikke selv målt noget af det.
Sådan er rækkefølgen regnet
Før afrunding har Dahua NVR4208-8P-4KS3 8,35, Dahua NVR5208-8P-EI2 8,25, TP-Link VIGI NVR2008H-8MP 8,25, BCS L-NVR0802-A-4KE-8P(2L) 8,15 og Dahua NVR4108-8P-EI 8,15. Dahua NVR4208-8P-4KS3 og Dahua NVR5208-8P-EI2 får det samme for PoE, lagring og garanti. EI2 får mere for optagelse, fordi den kan vise otte 4K-kameraer på skærmen på én gang mod to; dens 448 Mbit/s og personsporing på alle otte kanaler giver ikke flere point. Den koster 2.609 kr. mere og får 4 point for prisen mod 6. Over for VIGI vinder NVR4208 på PoE og taber på garantien. Prisen på Dahua NVR4208-8P-4KS3 er fra gentjekket den 27. oktober; den 26. oktober kunne vi ikke læse Senetics side, og House-Tech havde den ikke på lager. Listen hænger på vægtene. Talte prisen ikke, stod Dahua NVR5208-8P-EI2 øverst, og Hikvision DS-7608NXI-I2/8P/S(E) kom med. Talte PoE ikke, fordi du allerede har en PoE-switch, delte VIGI førstepladsen med Dahua NVR5208-EI og Dahua NVR5208-EI2, to optagere, der ikke oplyser PoE-porte; alle tre fik 8,6. Vejede lagringen mest, delte Dahua NVR4208-8P-4KS3 førstepladsen med VIGI, og talte garantien ikke, delte den førstepladsen med BCS. Læses BCS' »Pojemność dysku 20 TB« som plads til begge diske tilsammen og ikke pr. disk, falder BCS ud, og Dahua NVR4108HS-8P-EI kommer med. Hikvisions tre års garanti for Storbritannien og Irland tæller ikke i Danmark; selv med den nåede Hikvisions optagere ikke listen.
Hvorfor Dahua NVR4208-8P-4KS3 ligger øverst

NVR4208-8P-4KS3
Vurdering. Dahua NVR4208-8P-4KS3 får 8,4, den højeste karakter, for 2.253 kroner hos Senetic. Den får det samme som Dahuas dyrere NVR5208-8P-EI2 for PoE, plads og garanti: 130 W til otte kameraer, to diske à 20 TB og tre års garanti. Den har personsporing i optageren på fire kanaler, men viser kun to 4K-kameraer på skærmen og har mindre båndbredde end EI2. Til gengæld koster den 2.609 kr. mindre. Vælg EI2, hvis du vil have personsporing på alle otte kameraer og mere plads.
- PoE9,0
- Lagring9,0
Se alle 5 delkarakterer →
- PoE9,0
- Lagring9,0
- Garanti7,0
- Pris6,0
- Optagelse9,0
NVR4208-8P-4KS3 hører til Dahuas Lite-serie, og Dahua kalder den »8CH 1U 8PoE 2HDDs Lite«. Den tager kameraer på op til 12 MP og har en HDMI-udgang til 4K. PoE-portene giver op til 25,5 W hver og 130 W i alt, så alle otte kameraer kan få 15,4 W på én gang, skriver Dahua.
Dahua oplyser de 160 Mbit/s og de to 4K-billeder på skærmen med personsporingen slået fra; med den slået til er båndbredden 80 Mbit/s. Optageren bruger under 10 W uden disk, måler 375 × 327,9 × 53 mm og vejer 2,47 kg. Hvor store diske den tager, afhænger af temperaturen omkring den, skriver Dahua.
Prisen er Senetics den 27. oktober, da vi tjekkede pris og lager igen. Den 26. oktober svarede Senetics side ikke, og House-Tech skrev »Forventet leveringstid over 16 dage«. Garantien er tre år hos Dahua i Norden og dækker ikke harddisken.
Se specifikationer
- PoE
- PoE-porte til alle otte kameraer 7 ·Strømbudget på mindst 15,4 W pr. PoE-port (fuld effekt efter 802.3af på alle porte) +2
- 9,0
- Lagring
- Plads til 32 TB eller mere 9
- 9,0
- Garanti
- Garanti på 3 til 4 år 7
- 7,0
- Optagelse
- Udgangspunkt 5 ·Båndbredde på mindst 80 Mbit/s (10 Mbit/s pr. kamera) +1 ·Båndbredde på mindst 160 Mbit/s (20 Mbit/s pr. kamera) +1 ·Optageren skelner selv personer og køretøjer +1 ·Tager kameraer fra andre mærker (ONVIF) +1
- 9,0
- Pris
- 2.253,35 kr. 6
- 6,0
Stadig i tvivl?
Alle 5 ved siden af hinanden
Samme felter for alle, så forskellene kan ses frem for huskes. Karakteren er de fem delkarakterer ganget med vægtene, og »stærkest på« er det kriterium, hvor produktet står højest i feltet, eller ellers dets egen højeste delkarakter.
- fra 8,4 til 8,2 (forskel 0,2)
- Garanti (forskel 4 point)
1.Bedst i analysen8,4NVR4208-8P-4KS3- Bedst til
- Dig, der vil have fuld strøm til otte kameraer, to diske og personsporing uden at betale for den dyreste
- Stærkest på
- PoE 9,0 · delt højest i feltet
- Kompromis
- Viser kun to 4K-kameraer på skærmen på én gang, færre end Dahua NVR5208-8P-EI2, VIGI og NVR4108-8P-EI
2.253,35 kr.
2.8,3NVR5208-8P-EI2- Bedst til
- Dig, der vil have plads til 52 TB, personsporing på alle otte kameraer og fuld strøm til dem i én optager
- Stærkest på
- Optagelse 10,0 · delt højest i feltet
- Kompromis
- Den dyreste af de fem: 4.862 kr. hos House-Tech
4.862 kr.
3.8,3NVR2008H-8MP- Bedst til
- Dig, der vil have den længste garanti og to diske
- Stærkest på
- Lagring 9,0 · delt højest i feltet
- Kompromis
- Optageren skelner ikke selv personer; TP-Link skriver, at alarmfunktionerne kræver et kamera, der kan det
2.440,68 kr.
4.8,2L-NVR0802-A-4KE-8P(2L)- Bedst til
- Dig, der vil have fuld strøm til otte kameraer og to diske uden en optager fra Dahua
- Stærkest på
- PoE 9,0 · delt højest i feltet
- Kompromis
- Vi fandt ingen garanti hos BCS; producentens hjemmeside blokerede os
2.599 kr.
5.Bedste køb8,2NVR4108-8P-EI- Bedst til
- Dig, der vil have personsporing og PoE til otte kameraer for under 1.900 kroner
- Stærkest på
- Optagelse 10,0 · delt højest i feltet
- Kompromis
- Én diskplads til 20 TB, mens de fire andre har to
1.891,31 kr.
Herfra står der købslinks. Dahua NVR4208-8P-4KS3 går direkte til Senetic, og dér får vi ingen provision. PriceRunner viste Senetic som den billigste af fire butikker, og vi læste prisen og lageret hos Senetic igen den 27. oktober. Dahua NVR5208-8P-EI2 går direkte til House-Tech, og dér får vi ingen provision. PriceRunner viste House-Tech og WATTOO.DK til samme laveste pris; vi læste prisen og lageret hos House-Tech. TP-Link VIGI NVR2008H-8MP går direkte til Senetic, og dér får vi ingen provision. PriceRunner viste ikke Senetic; vi læste prisen og lageret hos Senetic. BCS L-NVR0802-A-4KE-8P(2L) går direkte til Boligcenter, og dér får vi ingen provision. PriceRunner viste Boligcenter som den billigste, og vi læste prisen og lageret hos Boligcenter. Dahua NVR4108-8P-EI går direkte til Senetic, og dér får vi ingen provision. Senetic havde den billigst på lager, da vi tjekkede igen. Kommercielle relationer afgør ikke rækkefølgen — den følger af reglerne. Vilkårene.
Stil to op mod hinanden — eller prøv dine egne vægte, og se, hvad der rykker i rækkefølgen.
De øvrige 4 modeller

NVR5208-8P-EI2
Vurdering. Dahua NVR5208-8P-EI2 får 8,3, samme karakter som VIGI, og står foran den, fordi PoE afgør ved lige karakter: 130 W til kameraerne mod VIGI's 90. Den har mest plads af de fem, 52 TB, 448 Mbit/s og personsporing på alle otte kanaler, og den deler den bedste delkarakter for optagelse med Dahua NVR4108-8P-EI. Det, der trækker ned, er prisen: 4.862 kroner giver 4 point, og Dahua NVR4208-8P-4KS3 får mere for 2.609 kr. mindre. Vælg EI2, hvis du vil have personsporing på alle kameraer og kameraer på op til 32 MP.
- 130 W til otte PoE-porte, 16,3 W pr. port: nok til fuld effekt efter 802.3af på dem alle
- To diskpladser til 26 TB hver, 52 TB i alt, mest af de fem
- Skelner selv personer og køretøjer på alle otte kameraer og tager ONVIF-kameraer fra andre mærker
- 448 Mbit/s uden personsporing og 200 Mbit/s med
- Den dyreste af de fem: 4.862 kr. hos House-Tech
- Tre års garanti hos Dahua, to år kortere end VIGI's, og den dækker ikke harddisken
- Dahua står på den amerikanske FCC-liste, og Frederiksberg Kommune droppede i 2022 nye indkøb fra Dahua og Hikvision, skriver TV 2 Kosmopol
Bedst til dig, der vil have plads til 52 TB, personsporing på alle otte kameraer og fuld strøm til dem i én optager.
Vil du prioritere pris, er Dahua NVR4108-8P-EI et bedre valg — 3 point foran på det kriterium.
Læs hele vurderingen
- PoE9,0
- Lagring9,0
- Garanti7,0
- Optagelse10,0
- Pris4,0
- PoE
- PoE-porte til alle otte kameraer 7 ·Strømbudget på mindst 15,4 W pr. PoE-port (fuld effekt efter 802.3af på alle porte) +2
- 9,0
- Lagring
- Plads til 32 TB eller mere 9
- 9,0
- Garanti
- Garanti på 3 til 4 år 7
- 7,0
- Optagelse
- Udgangspunkt 5 ·Båndbredde på mindst 80 Mbit/s (10 Mbit/s pr. kamera) +1 ·Båndbredde på mindst 160 Mbit/s (20 Mbit/s pr. kamera) +1 ·Kan vise mindst fire kameraer i 8 MP (4K) på én gang +1 ·Optageren skelner selv personer og køretøjer +1 ·Tager kameraer fra andre mærker (ONVIF) +1
- 10,0
- Pris
- 4.862 kr. 4
- 4,0
NVR5208-8P-EI2 hører til Dahuas WizSense-serie. Den tager kameraer på op til 32 MP og har en HDMI-udgang til 8K, skriver Dahua. Båndbredden er 448 Mbit/s, når optageren ikke selv analyserer billederne, og 200 Mbit/s, når den gør. Det højeste tal er mere end hos de fire andre på listen, og det laveste er mere end de 180 Mbit/s, Dahua NVR4108-8P-EI har med personsporingen slået til.
Personsporingen kører i optageren på alle otte kanaler. Dahua kalder den SMD Plus og skriver, at den skal give færre falske alarmer fra blade, regn og skiftende lys. Optageren kan også genkende ansigter på fire kanaler, og den har Dahuas søgefunktion WizSeek, hvor dansk er blandt søgesprogene. Hvor godt det virker, har vi ikke fundet en uafhængig test af.
PoE-portene giver op til 25,5 W hver og 130 W i alt, så alle otte kameraer kan få 15,4 W på én gang, den fulde effekt efter 802.3af. Optageren bruger selv højst 10 W uden harddisk, skriver Dahua.
Dahuas garanti er tre år i Norden, når optageren er købt gennem en autoriseret distributør, og den dækker ikke harddisk, blæser og strømforsyning. Dahua NVR5208-8P-EI, med to diske à 20 TB og 384 Mbit/s, får samme karakter, men var udsolgt hos SIKSHOP, da vi tjekkede den 26. oktober.
Dahua skriver, at hvor store diske optageren tager, afhænger af temperaturen omkring den.

NVR2008H-8MP
Vurdering. VIGI får samme karakter som Dahua, 8,3, for 2.441 kroner hos Senetic, 2.421 kr. mindre end EI2. Den har den længste garanti af de fem, plads til 32 TB og 160 Mbit/s. Den står efter Dahua, fordi PoE afgør ved lige karakter, og den har mindre strøm til kameraerne. Optageren kan heller ikke selv skelne personer fra blade og lys. Står valget mellem den og Dahua NVR4208-8P-4KS3, koster NVR4208 187 kr. mindre og har mere strøm og personsporing, men VIGI har to år længere garanti.
- 8,3 for 2.441 kr., samme karakter som Dahua NVR5208-8P-EI2
- Fem års garanti hos TP-Link Nordic, den længste af de fem
- To diskpladser til 16 TB hver, 160 Mbit/s og fire 4K-kameraer på skærmen på én gang
- Optageren skelner ikke selv personer; TP-Link skriver, at alarmfunktionerne kræver et kamera, der kan det
- 90 W til otte porte er 11,3 W pr. port, under de 15,4 W, én port kan give efter 802.3af
- TP-Link anbefaler selv VIGI-kameraer og skriver, at nogle funktioner kan virke dårligere med andre mærker
Bedst til dig, der vil have den længste garanti og to diske.
Vil du prioritere pris, er Dahua NVR4108-8P-EI et bedre valg — 1 point foran på det kriterium.
Læs hele vurderingen
- PoE8,0
- Lagring9,0
- Garanti9,0
- Optagelse9,0
- Pris6,0
- PoE
- PoE-porte til alle otte kameraer 7 ·Strømbudget på mindst 7 W pr. PoE-port (klasse 2 på alle porte) +1
- 8,0
- Lagring
- Plads til 32 TB eller mere 9
- 9,0
- Garanti
- Garanti på 5 år eller mere 9
- 9,0
- Optagelse
- Udgangspunkt 5 ·Båndbredde på mindst 80 Mbit/s (10 Mbit/s pr. kamera) +1 ·Båndbredde på mindst 160 Mbit/s (20 Mbit/s pr. kamera) +1 ·Kan vise mindst fire kameraer i 8 MP (4K) på én gang +1 ·Tager kameraer fra andre mærker (ONVIF) +1
- 9,0
- Pris
- 2.440,68 kr. 6
- 6,0
TP-Link sælger optageren under navnet VIGI, sit mærke til overvågning. PoE-portene giver op til 30 W hver efter 802.3at, men 90 W i alt. Otte kameraer, der hver bruger op til 5,4 W som Dahuas 8 MP-kamera IPC-HDW2841T-S, holder sig inden for budgettet. Otte af TP-Links eget 4K-kamera VIGI C485, der må bruge op til 12,5 W, gør ikke (vores beregning).
Personsporingen står i databladet, men med TP-Links note om, at alarmfunktionen kræver et kamera. Det er altså kameraet, der skelner. Optageren har en eSATA-port til en ekstern disk, som ikke tæller i pladsen, og bruger 8,5 W uden disk og 40 W med, skriver TP-Link.
Garantien er fem år på VIGI-optagere og de fleste VIGI-kameraer, købt hos en autoriseret forhandler i Norden, og den dækker ikke harddisken. Prisen er Senetics, der havde den på lager, da vi tjekkede igen den 27. oktober.

L-NVR0802-A-4KE-8P(2L)
Vurdering. BCS-optageren får 8,2 for 2.599 kroner hos Boligcenter: 130 W til kameraerne, to diskpladser, 160 Mbit/s (80 med personsporingen slået til) og personsporing i optageren. Det er meget optager for prisen. Det, der trækker ned, er garantien, som vi ikke har kunnet finde, og at den kun viser to 4K-kameraer på én gang. Står valget mellem den og Dahua NVR4208-8P-4KS3, får du det samme strømbudget og to diske hos Dahua for 346 kr. mindre og med tre års garanti.
- 130 W til otte PoE-porte for 2.599 kr., samme budget som vinderen
- To diskpladser; BCS skriver 20 TB som diskens kapacitet
- Skelner selv personer og køretøjer på fire kanaler og tager ONVIF-kameraer fra andre mærker
- Vi fandt ingen garanti hos BCS; producentens hjemmeside blokerede os
- Viser kun to 4K-kameraer på skærmen på én gang
- Vi har kun fundet databladet på polsk, og tallet for diskene kan læses som plads i alt
Bedst til dig, der vil have fuld strøm til otte kameraer og to diske uden en optager fra Dahua.
Vil du prioritere garanti, er TP-Link VIGI NVR2008H-8MP et bedre valg — 4 point foran på det kriterium.
Læs hele vurderingen
- PoE9,0
- Lagring9,0
- Garanti5,0
- Optagelse9,0
- Pris6,0
- PoE
- PoE-porte til alle otte kameraer 7 ·Strømbudget på mindst 15,4 W pr. PoE-port (fuld effekt efter 802.3af på alle porte) +2
- 9,0
- Lagring
- Plads til 32 TB eller mere 9
- 9,0
- Garanti
- Under 3 års garanti, eller kun købelovens to år 5
- 5,0
- Optagelse
- Udgangspunkt 5 ·Båndbredde på mindst 80 Mbit/s (10 Mbit/s pr. kamera) +1 ·Båndbredde på mindst 160 Mbit/s (20 Mbit/s pr. kamera) +1 ·Optageren skelner selv personer og køretøjer +1 ·Tager kameraer fra andre mærker (ONVIF) +1
- 9,0
- Pris
- 2.599 kr. 6
- 6,0
BCS sælger optageren i to revisioner side om side. Vi regner med den nyeste, (2L) fra marts 2025, der var den billigste af dem hos Boligcenter. De to har forskellige tal: (2L) tager kameraer op til 12 MP, og databladet for (2) siger 16 MP.
Databladet skriver »Pojemność dysku 20 TB«, diskens kapacitet, ved to diskpladser, og vi læser det som pr. disk, fordi BCS i andre datablade selv skriver »całość«, når et tal er samlet. Boligcenter kalder det samlet kapacitet. Læses det sådan, får optageren 1 point mindre for lagring og falder ud af de fem.
PoE-switchen giver op til 25,5 W pr. port og 130 W i alt, og optageren bruger højst 10 W uden diske, skriver BCS. Den kan styres fra en app til iOS og Android og fra programmet BCS Manager til Windows, Linux og Mac, skriver BCS.

NVR4108-8P-EI
Vurdering. Dahua NVR4108-8P-EI er Bedste køb: 8,2 for 1.891 kroner hos Senetic, den billigste af de fem og 362 kr. under vinderen. Den har personsporing i optageren, 256 Mbit/s og viser fire 4K-kameraer på én gang. Prisen for det er én diskplads til 20 TB og 78 W til kameraerne, som rækker til almindelige kameraer, men ikke til fuld effekt på alle porte på én gang. Den står lige med BCS og efter den, fordi PoE afgør ved lige karakter.
- 8,2 for 1.891 kr., den billigste af de fem
- Viser fire 4K-kameraer på skærmen på én gang og har 256 Mbit/s
- Personsporing i selve optageren på fire kanaler, og den tager kameraer fra andre mærker efter ONVIF profil S, G og T
- Én diskplads til 20 TB, mens de fire andre har to
- Kun 9,8 W pr. port af 78 W i alt, så ikke fuld 802.3af-effekt (15,4 W) til alle otte på én gang
- Dahua er på FCC's liste i USA, og Frederiksberg Kommune stoppede i 2022 nye indkøb af Dahua og Hikvision, skriver TV 2 Kosmopol
Bedst til dig, der vil have personsporing og PoE til otte kameraer for under 1.900 kroner.
Vil du prioritere garanti, er TP-Link VIGI NVR2008H-8MP et bedre valg — 2 point foran på det kriterium.
Læs hele vurderingen
- PoE8,0
- Lagring8,0
- Garanti7,0
- Optagelse10,0
- Pris7,0
- PoE
- PoE-porte til alle otte kameraer 7 ·Strømbudget på mindst 7 W pr. PoE-port (klasse 2 på alle porte) +1
- 8,0
- Lagring
- Plads til 20 til 31 TB 8
- 8,0
- Garanti
- Garanti på 3 til 4 år 7
- 7,0
- Optagelse
- Udgangspunkt 5 ·Båndbredde på mindst 80 Mbit/s (10 Mbit/s pr. kamera) +1 ·Båndbredde på mindst 160 Mbit/s (20 Mbit/s pr. kamera) +1 ·Kan vise mindst fire kameraer i 8 MP (4K) på én gang +1 ·Optageren skelner selv personer og køretøjer +1 ·Tager kameraer fra andre mærker (ONVIF) +1
- 10,0
- Pris
- 1.891,31 kr. 7
- 7,0
NVR4108-8P-EI hører til Dahuas WizSense-serie og tager kameraer på op til 16 MP. Dahua oplyser de 256 Mbit/s og de fire 4K-billeder med personsporingen slået fra; med den slået til er båndbredden 180 Mbit/s. Den bruger under 10 W uden disk og er 270 × 206,2 × 47,5 mm og 0,7 kg, skriver Dahua.
Med én disk på 20 TB rækker pladsen til 28,9 døgn med otte 4K-kameraer på højeste bitrate (vores beregning, se regneeksemplet). Otte kameraer, der hver bruger op til 5,4 W som Dahuas 8 MP-kamera IPC-HDW2841T-S, holder sig inden for de 78 W.
Prisen er Senetics den 27. oktober, da vi tjekkede igen. Garantien er tre år hos Dahua i Norden. Dahua NVR4108HS-8P-EI, nummer seks, er den samme optager i et andet kabinet og kostede 80 kr. mere. Dahua NVR4108HS-8P-4KS3 og Dahua NVR4108-8P-4KS3, nummer syv og otte, har én disk og 72 W, men viser kun to 4K-kameraer og får 8,0.
Stil to op mod hinanden
I tvivl mellem to bestemte modeller? Sammenlign dem direkte, og se, hvor forskellen faktisk ligger.
Sammenlign to modeller
Dahua NVR4208-8P-4KS3 står 0,1 højere samlet. Det afgøres af, hvor meget hvert felt vejer.
Dahua NVR4208-8P-4KS3 fører på pris (2).
Dahua NVR5208-8P-EI2 fører på optagelse (1).


- Dahua NVR4208-8P-4KS38,4Dahua NVR5208-8P-EI28,3
- Dahua NVR4208-8P-4KS39,0Dahua NVR5208-8P-EI29,0
- Dahua NVR4208-8P-4KS39,0Dahua NVR5208-8P-EI29,0
- Dahua NVR4208-8P-4KS37,0Dahua NVR5208-8P-EI27,0
- Dahua NVR4208-8P-4KS39,0Dahua NVR5208-8P-EI210,0
- Dahua NVR4208-8P-4KS36,0Dahua NVR5208-8P-EI24,0
- Dahua NVR4208-8P-4KS32 × 20 TBDahua NVR5208-8P-EI22 × 26 TB
- Dahua NVR4208-8P-4KS3160 Mbit/s indDahua NVR5208-8P-EI2448 Mbit/s ind
- Dahua NVR4208-8P-4KS32 på én gangDahua NVR5208-8P-EI28 på én gang
- Dahua NVR4208-8P-4KS3Ja, fire kanalerDahua NVR5208-8P-EI2Ja, alle otte kanaler
- Dahua NVR4208-8P-4KS3Profil S, G og TDahua NVR5208-8P-EI2Profil T, S, G og M
- Dahua NVR4208-8P-4KS3Under 10 WDahua NVR5208-8P-EI2Højst 10 W
Regnestykket bag forskellen
Karakteren er de fem delkarakterer ganget med deres vægt. Forskellen mellem de to produkter bygger sig felt for felt, og summen af de vægtede forskelle er præcis afstanden i karakter. Et positivt bidrag trækker mod NVR4208-8P-4KS3, et negativt mod NVR5208-8P-EI2.
| Kriterium | Vægt | NVR4208-8P-4KS3 / NVR5208-8P-EI2 | Vægtet bidrag |
|---|---|---|---|
| PoE | 30% | 9,0 / 9,0 | ±0,00 |
| Lagring | 25% | 9,0 / 9,0 | ±0,00 |
| Garanti | 10% | 7,0 / 7,0 | ±0,00 |
| Optagelse | 20% | 9,0 / 10,0 | −0,20 |
| Pris | 15% | 6,0 / 4,0 | +0,30 |
| Karakter, fuldt tal | 8,35 / 8,25 | +0,10 |
I denne analyse (7 afsnit)
Købsguiden
Sådan vælger du NVR i praksis
Start med kameraerne, ikke med optageren
PoE: strøm og data i ét kabel
Hvor længe den kan gemme
Båndbredde, opløsning og afkodning
Personsporing i optageren eller i kameraet
Hvad koster en NVR, og hvad får du for pengene
Loven: du må filme din egen grund, ikke vejen
Optageren er en computer på dit netværk
Se optagelserne hjemmefra
Fire, otte eller seksten kameraer
Hvad uafhængige tests har fundet
Klar til at vælge?
Dahua NVR4208-8P-4KS3 er stadig vores bedste samlede valg. Vejer prisen tungere end de sidste detaljer, er Dahua NVR4108-8P-EI vores bedre valg i stedet.
2.253,35 kr.
Bag analysen
Sådan valgte vi
- Udvalget
- 90 modeller gennemgået hos producent og forhandler, hver med plads til otte kameraer. Alle, hvor oplysningerne rækker, er regnet efter samme regler, og de 5 højeste står her. Se hele listen og reglerne.
- Karakteren
- 5 kriterier, vægtet. PoE vejer tungest med 30 procent, pris 15 procent. Prispointene er regnet ud fra prisen den dag, vi tjekkede — aktuelle priser slås op via prislinket ved hvert produkt. Hvad hvert kriterium dækker, og prøv dine egne vægte.
- Grundlaget
- Vi tester ikke selv. Vurderingen bygger på 53 dokumenterede kilder, og ved hver af dem står, hvad den ikke rækker til. Fotos: Dahua, TP-Link og Boligcenter.
- Pengene
- Prislinkene går direkte til forhandlerne, uden provision til os. Kommercielle relationer afgør ikke rækkefølgen — den følger af reglerne.
Hele markedet: 90 NVR'er
Alle NVR'er til otte IP-kameraer, vi fandt til salg i Danmark, med den laveste pris uden harddisk hos en navngiven forhandler, der sælger til Danmark, den dag vi tjekkede. Karakteren vises også for optagere, der ikke var på lager, men kun dem, der var på lager, kan komme på listen. Oplysningerne er hentet hos producenten og prisen hos en navngiven forhandler den 26. oktober 2026, og for alle, der kunne nå listen, er pris og lager tjekket igen den 27. oktober 2026. Datoen står ved prisen. For de andre er prisen den, vi fandt første gang, og den er ikke altid den laveste. Karakteren er regnet efter de samme regler for alle rækker, hvor de oplysninger, reglerne bruger, er oplyst. Hvert felt står med citat og link i datasættet bag tabellen.
- 74 af de 90 opfylder kravene og kan komme på listen.
- Priserne går fra 565 kr. til 35.219 kr.
- NVR2008H-8MP8,3
- NVR1008H-8MP7,5
- NVR1008H-8P7,4
Se de NVR'er, vi fandt, men ikke kunne købe
Reglerne bag karakteren
Karaktererne er ikke sat i hånden. De er regnet af oplysningerne i markedsgennemgangen efter reglerne her. Vægte og point blev lagt fast den 26. oktober 2026, før gennemgangen var samlet, for en regel, der skrives efter, man har set resultatet, kan skrues, til den giver den vinder, man i forvejen ville have. Delkaraktererne går fra 0 til 10 og ganges med vægtene.
PoE og lagring vejer tilsammen 55 %, fordi de afgør, hvordan anlægget bliver sat op, og hvor længe optagelserne gemmes, og fordi producenterne oplyser dem for langt de fleste optagere.
Optagelse vejer 20 % og garantien 10 %, fordi ikke alle producenter oplyser dem. Den, der ikke oplyser, får ikke pointet, og en lav vægt gør den straf mindre.
Hvem der kan komme på listen
- Kan købes hos en navngiven dansk forhandler og er på lager den dag, vi tjekker.
- Optager 8 IP-kameraer over kabel ifølge producenten og sælges uden kameraer.
Listen er de 5 højeste karakterer blandt dem, der opfylder alle krav. Karakteren rundes til én decimal, halvt op, og ved samme karakter går poe foran, derefter laveste pris.
Sådan er reglerne brugt
Reglerne siger ikke alt om, hvilken udgave af en optager der skal regnes med, eller hvad der gælder, når kilderne siger noget forskelligt. Præciseringerne her blev skrevet sammen med reglerne, før gennemgangen var samlet og karaktererne regnet, bortset fra den sidste om BCS' revisioner, som kom bagefter.
- 26. okt. 2026: Gennemgangen omfatter selvstændige NVR'er, som producenten oplyser kan optage 8 IP-kameraer over kabel, solgt uden kameraer. Kan optageren derudover tage trådløse kameraer, tæller den stadig. Optagere til analoge kameraer (DVR og XVR), NAS'er med overvågningsprogram, kamerasæt og optagere, der kun oplyser et antal kameraer pr. opløsning, er ikke med.
- 26. okt. 2026: Én række pr. modelnummer. En udgave med og en uden PoE er to modeller. Revisioner af samme modelnummer, fx (D) og (E), er én række: den billigste revision på lager, med oplysninger fra databladet for netop den revision. Farver er samme række.
- 26. okt. 2026: Prisen er uden harddisk. Sælges modellen kun med disk, regnes den billigste udgave med disk, og det står ved rækken.
- 26. okt. 2026: Oplysningerne læses i producentens datablad og ellers på producentens produktside. Er de uenige, gælder det nyeste datablad for revisionen. Oplyser producenten flere tal for samme ting (fx båndbredde med og uden personsporing slået til), bruges det højeste.
- 26. okt. 2026: Garantien læses på producentens garantiside for Danmark, Norden eller EU. Gælder den kun ved køb hos en autoriseret forhandler, tæller den. Giver producenten forskellig garanti efter, hvor optageren er købt, gælder den, der passer til forhandleren med prisen.
- 26. okt. 2026, skrevet efter et resultat: En betegnelse i parentes efter modelnummeret læses som en revision af samme model, også når den er et tal: BCS' (2) og (2L) og (5) og (5L) er revisioner, ligesom Hikvisions (D) og (E). Fem BCS-modeller blev derfor regnet med den billigste revision på lager. Præciseringen er skrevet, efter at vi havde set resultatet.
PoE
30 %- PoE-porte til alle otte kameraer7
- PoE-porte til fire til syv kameraer5
- PoE-porte til et til tre kameraer4
- Ingen PoE-porte, eller ikke oplyst3
- Strømbudget på mindst 7 W pr. PoE-port (klasse 2 på alle porte)+1
- Strømbudget på mindst 15,4 W pr. PoE-port (fuld effekt efter 802.3af på alle porte)+2
Lagring
25 %- Plads til 32 TB eller mere9
- Plads til 20 til 31 TB8
- Plads til 16 til 19 TB7
- Plads til 10 til 15 TB6
- Plads til 8 til 9 TB5
- Plads til under 8 TB, eller ikke oplyst4
Garanti
10 %- Garanti på 5 år eller mere9
- Garanti på 3 til 4 år7
- Under 3 års garanti, eller kun købelovens to år5
Optagelse
20 %- Udgangspunkt5
- Båndbredde på mindst 80 Mbit/s (10 Mbit/s pr. kamera)+1
- Båndbredde på mindst 160 Mbit/s (20 Mbit/s pr. kamera)+1
- Kan vise mindst fire kameraer i 8 MP (4K) på én gang+1
- Optageren skelner selv personer og køretøjer+1
- Tager kameraer fra andre mærker (ONVIF)+1
Pris
15 %- Til og med 1.000 kr.10
- 1.001 kr. til 1.300 kr.9
- 1.301 kr. til 1.700 kr.8
- 1.701 kr. til 2.200 kr.7
- 2.201 kr. til 2.900 kr.6
- 2.901 kr. til 3.800 kr.5
- Over 3.800 kr.4
Hvis reglerne var anderledes
Hver linje regner hele gennemgangen igen med én regel lavet om. Tallet er, hvor mange rækker ændringen berører.
Reglerne, som de er
0 rækker berøres
De fem øverste: Dahua NVR4208-8P-4KS3 (8,4), Dahua NVR5208-8P-EI2 (8,3), TP-Link VIGI NVR2008H-8MP (8,3), BCS L-NVR0802-A-4KE-8P(2L) (8,2), Dahua NVR4108-8P-EI (8,2)
Prisen talte ikke, og optagelse vejede 35 %
76 rækker berøres
De fem øverste: Dahua NVR5208-8P-EI2 (9,2), Dahua NVR4208-8P-4KS3 (8,8), TP-Link VIGI NVR2008H-8MP (8,7), BCS L-NVR0802-A-4KE-8P(2L) (8,6), Hikvision DS-7608NXI-I2/8P/S(E) (8,6)
PoE talte ikke (du har en PoE-switch), lagring vejede 40 % og optagelse 35 %
73 rækker berøres
De fem øverste: TP-Link VIGI NVR2008H-8MP (8,6), Dahua NVR5208-EI (8,6), Dahua NVR5208-EI2 (8,6), Dahua NVR4108-8P-EI (8,5), Dahua NVR4108HS-8P-EI (8,5)
Lagring vejede 35 % og PoE 20 %
64 rækker berøres
De fem øverste: Dahua NVR4208-8P-4KS3 (8,4), TP-Link VIGI NVR2008H-8MP (8,4), Dahua NVR5208-8P-EI2 (8,3), BCS L-NVR0802-A-4KE-8P(2L) (8,2), Dahua NVR4108-8P-EI (8,2)
Garanti talte ikke
23 rækker berøres
De fem øverste: Dahua NVR4208-8P-4KS3 (8,2), BCS L-NVR0802-A-4KE-8P(2L) (8,2), Dahua NVR5208-8P-EI2 (8,1), Dahua NVR4108-8P-EI (8,0), Dahua NVR4108HS-8P-EI (8,0)
Sådan uddeler vi segl
Vinderen får Bedst i analysen. Det billige valg får Bedste køb, hvis det ligger inden for 0,6 af vinderen.
Her gik det til Dahua NVR4108-8P-EI, der ligger 0,2 fra vinderen.
Hvor mange dage rækker en disk?
Med én disk på 8 TB rækker det til 11,6 døgn, godt halvanden uge, og med to diske à 16 TB til 46,3 døgn, over en måned. Det er det værste tilfælde: med variabel bitrate sender kameraerne kun det højeste, når der er meget at se, og optager du kun ved bevægelse, eller bruger du H.265, rækker pladsen længere. Filmer du i kriminalitetsforebyggende øjemed, må du alligevel højst gemme i 30 dage.
Vi har regnet på otte 4K-kameraer, der optager døgnet rundt på den højeste bitrate, TP-Link oplyser for sit VIGI C485, og to diskstørrelser: én disk på 8 TB og de to diske à 16 TB, TP-Link VIGI NVR2008H-8MP kan rumme.
Se udregningen (6 trin)
- Ét 4K-kamera, højeste bitrate8 Mbit/s
- Otte kameraer64 Mbit/s
- I megabyte pr. sekund8 MB/s
- Pr. døgn691,2 GB
- En disk på 8 TB11,6 døgn
- To diske à 16 TB46,3 døgn
Hvad kriterierne dækker
Hvert produkt får én delkarakter pr. kriterium, vægtet forskelligt. Her står, hvad hvert kriterium måler, hvad det bygger på, og hvor feltet skiller sig, så tallene giver mening og ikke bare står alene. Karakteren er de fem tal ganget med vægtene herunder.
- PoE30%
Måler. Om optageren selv kan give otte kameraer strøm gennem netværkskablet, og hvor meget strøm den har til dem.
Bygger på. Antallet af PoE-porte: porte til alle otte kameraer giver 7 point, porte til fire til syv giver 5 point, porte til et til tre giver 4 point, og ingen porte giver 3 point. Dertil 1 point for et strømbudget på mindst 7 W pr. port og 2 for mindst 15,4 W, den fulde effekt efter 802.3af, skriver Cisco. Et budget, producenten ikke oplyser, giver intet tillæg.
- Lagring25%
Måler. Hvor mange dages optagelse der er plads til på optagerens egne diske.
Bygger på. Diskpladser gange den største disk, producenten oplyser pr. plads: mindst 32 TB giver 9 point, mindst 20 TB 8 point, mindst 16 TB 7 point, mindst 10 TB 6 point, mindst 8 TB 5 point, og mindre eller ikke oplyst giver 4 point. En port til en ekstern disk tæller ikke. Disken følger sjældent med i prisen.
- Garanti10%
Måler. Hvor længe producenten selv lover at stå bag optageren.
Bygger på. Producentens egen skriftlige garanti for Danmark, Norden eller EU: 5 år eller mere giver 9 point, 3 til 4 år 7, og under 3 år eller kun købelovens to år 5. Garantierne dækker sjældent harddisken.
- Optagelse20%
Måler. Hvad optageren kan gøre med billederne fra kameraerne.
Bygger på. Udgangspunkt 5 og 1 point for hver: mindst 80 Mbit/s båndbredde, mindst 160 Mbit/s, mindst fire 4K-kameraer på skærmen på én gang, personsporing i selve optageren og ONVIF-kameraer fra andre mærker. Det, producenten ikke oplyser, giver ikke pointet.
- Pris15%
Måler. Hvad optageren koster uden harddisk den dag, vi tjekkede.
Bygger på. Laveste pris med moms hos en navngiven forhandler, der sælger til Danmark og har optageren på lager. En pris til og med 1.000 kr. giver 10 point, og pointene falder i trin ned til 4 point for en pris over 3.800 kr.
Prøv dine egne vægte
Vægtene er vores eget valg. Er du uenig, så skru på dem: rækkefølgen regnes om med det samme, på de samme delkarakterer.
- 1Dahua NVR4208-8P-4KS38,4
- 2Dahua NVR5208-8P-EI28,3
- 3TP-Link VIGI NVR2008H-8MP8,3
- 4BCS L-NVR0802-A-4KE-8P(2L)8,2
- 5Dahua NVR4108-8P-EI8,2
Det er vores vægte. Skru på dem, og se, hvad der flytter sig.
Hvor analysen kan tage fejl
Vi måler ikke selv. Karakteren bygger på det, producenterne skriver i datablade og på garantisider, ikke på en optager, vi har haft i hånden. Hvor godt personsporingen virker, hvor nem appen er, og hvor sikker optageren er mod angreb, kan kun en test vise. Vi har ikke fundet en forbrugerorganisation, der har testet selvstændige NVR'er, og fagmediet IPVM's rangeringer er bag betalingsmur.
Det, producenten ikke oplyser, giver ingen point, og det gælder ens for alle 90 optagere. Reolink oplyser ikke strømbudgettet og for to af sine tre optagere heller ikke båndbredden, og Uniview nævner ikke ONVIF på siderne for flere af sine modeller. De står derfor lavere, end de måske burde. For BCS og flere mindre mærker fandt vi ingen garanti, fordi producentens hjemmeside blokerede os eller ikke nævner den.
To læsninger af kilderne flytter listen. BCS skriver »Pojemność dysku 20 TB« ved to diskpladser, og vi læser det som pr. disk; læses det som plads i alt, falder BCS ud. Hikvisions tre års standardgaranti står kun på siden for Storbritannien og Irland, og Hikvision skriver, at garantien gælder i den region, hvor optageren er solgt; vi har regnet med købelovens to år, og selv med de tre år nåede Hikvisions optagere ikke listen.
Priserne er et øjebliksbillede. Gennemgangen er fra 26. oktober og 27. oktober 2026, og priserne på dem, der kunne nå listen, er tjekket igen den 27. oktober; det flyttede vinderen, fordi Senetics side ikke svarede den første dag. Flere forhandlere blokerede os, så vi kunne ikke læse deres priser: Proshop, Computersalg og Komplett. En af dem kan have haft en lavere pris. Prisen er uden harddisk, og en disk på 8 TB koster ekstra.
Reglerne er vores valg. Vægtene og pointene blev lagt fast, før gennemgangen var samlet, men præciseringen om BCS' revisioner kom bagefter. Vinderen afhænger af vægtene: talte PoE ikke, delte VIGI førstepladsen med to Dahua-optagere, der ikke oplyser PoE-porte, og vejede lagringen mest, delte NVR4208-8P-4KS3 den med VIGI. Under Reglerne bag karakteren står det for hver variant, og du kan regne listen om med dine egne vægte.
Vi har kun regnet optagere til otte kameraer. En god serie kan stå anderledes i fire eller seksten kanaler, fordi PoE-budget og diskpladser skifter med størrelsen.
Efter valget
Efter købet
Ordliste
Fravalgt, og hvorfor
- NVR4108HS-8P-EI
Nummer seks med 8,2 for 1.971,16 kr. hos Senetic. Dahua oplyser de samme tal for PoE, diske, båndbredde og afkodning som for Bedste køb, Dahua NVR4108-8P-EI, i et andet kabinet, og de står lige; den står efter, fordi den kostede 80 kr. mere.
- NVR4108HS-8P-4KS3
Nummer syv med 8,0 for 1.967,89 kr. hos Senetic. Den har otte PoE-porte med 72 W, én diskplads til 20 TB og personsporing på fire kanaler, men Dahua NVR4108-8P-EI viser flere 4K-kameraer på skærmen og står 0,2 højere. Dahua NVR4108-8P-4KS3 har de samme oplysninger fra Dahua i et andet kabinet og står som nummer otte, fordi den kostede 131 kr. mere: 2.099 kr. hos SIKSHOP den 27. oktober, nedsat fra 2.399 kr.
- DS-7608NXI-I2/8P/S(E)
Får 7,9 for 3.999 kr. hos IPcam-shop, med 150 W til kameraerne og to diske à 16 TB. Hikvisions tre års standardgaranti står kun på siden for Storbritannien og Irland, og Hikvision skriver, at garantien kun gælder i den region, hvor optageren er solgt. Vi har ikke fundet en garanti for Danmark, så den er regnet med købelovens to år. Selv med de tre år nåede den ikke listen.
- DS-7608NXI-K2/8P(D)
Får 7,9 for 2.618,65 kr. hos Senetic, med to diske à 16 TB og 80 W til kameraerne. Den er regnet med købelovens to år af samme grund som Hikvisions I-serie.
- NVR5208-8P-EI
Får samme karakter som Dahua NVR5208-8P-EI2, 8,3, med to diske à 20 TB og 384 Mbit/s, og kostede 3.999 kr. hos SIKSHOP, men den var udsolgt, også da vi tjekkede igen den 27. oktober. En optager, der ikke kan købes, kan ikke stå på listen.
- RLN8-410
Reolinks egen danske webshop solgte den uden disk til 1.239 kr., men sidens produktdata viste kun udgaven med 2 TB som på lager. Reolink oplyser hverken båndbredde eller strømbudget, og med én diskplads til 8 TB ville den få 6,2.
- NVR (8-ch)
Ajax' optager til 1.990 kr. hos SD Teknik tager ONVIF-kameraer fra andre mærker, men Ajax nævner ingen PoE-porte i specifikationerne eller manualen, og Ajax oplyser ikke, hvor mange 4K-kameraer den kan vise på én gang. Den får 5,6 og står som nr. 64 af dem, der opfylder kravene.
- S2208 Mk II
Den dyreste i gennemgangen, 35.219 kr. hos CompuMail med en disk på 4 TB og otte licenser til Axis' program. Den har 135 W til kameraerne og fem års garanti, men Axis oplyser ikke ONVIF, klienten viser én 4K-strøm ad gangen pr. skærm, og prisen giver 4 point. Den får 6,9.
- NVR502-08B-P8-IQ
Får 7,9 med 130 W til kameraerne og to diske à 24 TB, nr. 10 af dem, der opfylder kravene. Univiews sider for modellen nævner ikke ONVIF, og vi fandt ingen garanti hos Uniview.
- NVR-108H-D/8P(D)
Den billigste med PoE til otte kameraer, der opfylder kravene: 771,38 kr. hos Senetic. Men den har én diskplads til 6 TB og 60 Mbit/s, og den får 6,4.
Kilder, henvisninger og metode
Analysen af 90 NVR'er bygger på kilderne her, og ved hver af dem står, hvad den ikke rækker til. Nogle poster er en type dokumentation frem for ét bestemt dokument, for eksempel producenternes egne datablade. Så står typen.
- Markedsgennemgangen af NVR'er: datasæt med citat og link for hvert felt
- Dahua: NVR5208-8P-EI2, produktside og specifikationer
- TP-Link: VIGI NVR2008H-8MP, datablad
- BCS: BCS-L-NVR0802-A-4KE-8P(2L), karta katalogowa
- Dahua: NVR4208-8P-4KS3 og NVR4108-8P-EI, produktsider
- Cisco: forskellen på PoE efter 802.3af og 802.3at
- Dahua: garanti- og returpolitik for CEE og Norden
- TP-Link Nordic: garanti på VIGI
- Hikvision UK & Ireland: 5 Year Warranty
- Hikvision UK & Ireland: Warranty Notice
- TP-Link VIGI C485, specifikationer
- Dahua IPC-HDW2841T-S, specifikationer
- Western Digital: WD Purple, product brief
- Seagate: SkyHawk-harddiske
- TP-Link: sådan vælger du harddisk til en VIGI-optager
- Hikvision: H.265+ Takes Video Surveillance to the 4K Era
- Hikvision: brugermanual til netværksoptagere og sikkerhedsinformation
- Lov om tv-overvågning (LBK nr. 182 af 24. februar 2023)
- Datatilsynet: ofte stillede spørgsmål om tv-overvågning
- Datatilsynet: vejledning om tv-overvågning for private virksomheder
- Politiet: registrer dine overvågningskameraer (POLCAM)
- Center for Cybersikkerhed: cybersikkerhed i overvågningsudstyr
- CISA: Home Network Security
- Hikvision USA: Hik-Connect Specifications
- Reolink: Enable UID for Reolink Products
- TP-Link VIGI: Can I access my security cameras remotely?
- NVD: CVE-2021-36260 (Hikvision)
- NVD: CVE-2021-33045 (Dahua)
- TP-Link: sikkerhedsmeddelelse om VIGI NVR (CVE-2025-7723 og CVE-2025-7724)
- FCC: Covered List (DA 21-309)
- Ingeniøren: Forsvaret og politiet fjerner over 150 kinesiske overvågningskameraer
- TV 2 Kosmopol: Region Hovedstaden dropper kinesiske overvågningskameraer
- Forbrugerrådet Tænk: test af overvågningskameraer udendørs
- heise Bestenlisten: Überwachungskamera-Set von Inkovideo im Test
- IPVM: NVR Rankings 2023
- IPVM: NVR Cybersecurity Rankings 2024
- Stiftung Warentest: test af overvågningskameraer
- Test Aankoop: de bedste overvågningskameraer i Belgien
- heise Bestenlisten: Abus-kamerasæt i test
- Forbrugerrådet Tænk: Arlo Pro 5 og EufyCam S3 Pro i testen
- ONVIF: profilerne og profil S, G og T
- Reolink: RLN8-410, produktside
- IPcam-shop: optagere og NVR
- Axis: Zipstream, whitepaper
- Seagate: SkyHawk, datablad
- EDPB: retningslinjer 3/2019 om behandling af personoplysninger gennem videoudstyr
- Cyber Resilience Act, forordning (EU) 2024/2847
- NVD: CVE-2024-3850 (Uniview)
- FCC: forbud mod nye godkendelser af udstyr fra blandt andre Hikvision og Dahua (FCC 22-84)
- TV 2 Kosmopol: kinesiske kameraer hænger fortsat i København
- Sikkerdigital.dk: sikkerhed i dit smarte hjem
- CISA: ICS-advisory ICSA-24-156-01
- Dahua-wiki: Remote Access via P2P
Spørgsmål og svar
Relaterede analyser
Hele registeret| Analyse | ||
|---|---|---|
| Bedste fjernvarmeunit 2026 | Hus & have | Wavin Calefa II S 40 ITC |
| Bedste gaming-skærm 2026 | Elektronik | LG UltraGear 27GR95QE OLED |
| Bedste kasserolle 2026 | Køkken | Gastrotools Kasserolle 5-ply 2,5 L |
| Bedste MacBook 2026 | Elektronik | Apple MacBook Pro 16" (M5 Max) |